Kontakt

NZOZ Świątnik Górne

 
Krakowska 2
32-040 Świątniki Górne

 

swiatnikimed@gmail.com
tel.: 12 270 48 99
tel.: 12 270 40 32
tel.: 789 189 397

 

Rejestracja od 8.00 do 16.00

Przygotowanie do badań

Wykonujemy badania codziennie po ustaleniu terminu i godziny w rejestracji, badania wyłącznie ze skierowaniami z naszej przychodni lub komercyjne. NIE WYKONUJEMY BADAŃ DLA SKIEROWAŃ Z INNYCH PRZYCHODNI – NIE JESTEŚMY PUNKTEM DIAGNOSTYKI TYLKO GABINETEM STWORZONYM NA POTRZEBY PACJENTÓW NASZEJ PRZYCHODNI.

Kiedy otrzymują Państwo skierowanie na badanie, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki, należy się do takiego badania odpowiednio przygotować. Poniżej przestawiamy informację jak należy przygotować się do poszczególnych badań.

Przygotowanie do badania mammograficznego

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonywać je między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Przygotowanie do badania gastroskopowego

Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić, gdyż żołądek i dwunastnica powinny być puste.

Jeśli gastrtoskopia ma odbyć się w godzinach porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić. Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można zjeść śniadanie i pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania.

W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca proszę przyjąć leki we wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.

Po wykonanej gastroskopii nie powinno się przez 1 do 2 godzin jeść ani pić, ale można natychmiast wrócić do codziennych czynności.

Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania jest możliwe czasem przez koncentrację na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

 

Badanie można wykonać w Gabinecie Gastrologicznym

Kraków, ul. Estery 6

Tel.: 12 421 51 64

RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest jednym z nielicznych badań radiologicznych wymagających odpowiedniego przygotowania. Wynika to z faktu, że uzyskanie dokładnego obrazu kręgosłupa lędźwiowego należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwi dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa.

W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.

 

Badania można wykonać bezpłatnie w Zakładzie Rentgenodiagnostyki Ogólnej

Kraków, ul. Brożka 1, I piętro pok. 30

Tel.: 12 254 12 73

Zakład czynny od 08:00 – 17:00, w piątki do 15:00 (przerwa 12:00 – 13:30)

 

Lub w NZOZ "Rentgen Hebam" S.C.

Kraków, ul Długa 38

Od poniedziałku do piątku w godz. 08:30 – 10:30, 10:00 – 13:15, 13:45 – 16:00

Rejestracja telefoniczna : 12 633 70 25

Ultrasonografia narządów jamy brzusznej

Przed wykonaniem badania USG jamy brzusznej należy zastosować się do poniższych zaleceń. Pozwolą one wykonującemu badanie lekarzowi na uzyskanie wyraźniejszych obrazów, a co za tym idzie na lepszą ocenę narządów znajdujących się w jamie brzusznej.

  1. Na 2-3 dni przed badaniem USG należy zacząć zażywać Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Oba te leki mają dokładnie takie samo działanie i można je bez recepty nabyć w każdej aptece.
  2. W dniu poprzedzającym badanie należy:
    • nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz napojów gazowanych - ostatni posiłek zjeść nie później niż o 19-tej,
    • po każdym posiłku (porannym, popołudniowym i wieczornym) zażyć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu,
    • osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające - jednak nie później niż 24 godziny przed badaniem. Środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa.
  3. W dniu badania należy:
    • zażyć rano 2 kaps. Esputiconu lub Espumisanu,
    • na badanie zgłosić się na czczo,
    • zadbać o wypróżnienie,
    • nie palić papierosów i nie pić kawy,
    • pacjenci, którym badanie wyznaczono po godzinie 14-tej mogą zjeść najpóźniej do godziny 8:00 bułkę z masłem i wypić gorzką herbatę,
    • jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG należy przynieść ze sobą ich wynik.
  4. Do badania pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i narządu rodnego należy:
    • na 1-2 godziny przed badaniem wypić około litra niegazowanego płynu,
    •  zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem.

 

Badanie USG można wykonać w w NZOZ "Rentgen Hebam" S.C.

Kraków, ul Długa 38

We wtorki w godz. 14:00 – 15:00

i piątki w godz. 13:30 – 15:00

Rejestracja telefoniczna: 12 633 70 25

 

Badanie USG jamy brzusznej u dzieci:

Gabinet Lekarski Diagnostyki Ultrasonograficznej

Kraków, ul. Szwedzka 27

Rejestracja telefoniczna: 12 267 69 66

Badanie krwi

W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. O fakcie zjedzenia posiłku lub przyjęcia leków należy poinformować pielęgniarkę pobierającą krew. Krew do badań laboratoryjnych powinna być pobierana w stanie spoczynku – należy przyjść kilka minut przed planowaną godziną pobrania krwi.

W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników krew na badanie powinna być pobierana w godzinach porannych.

W Naszej przychodni krew do badań pobierana jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach  8.00 - 9.00.

Wcześniej należy uzgodnić termin w rejestracji.

Badanie lipidogramu

Lipidogram to określenie wartości stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, triglicerydów, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL. Przed badaniem należy być na czczo przez 14 godzin. W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Nie należy spożywać alkoholu ani wykonywać dużego wysiłku fizycznego.

Badanie ogólne moczu

Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej (minimum 4 godz. od ostatniej mikcji). Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo-płciowych (w pochwie należy umieścić tampon lub gazik), do badania należy pobrać mocz ze "środkowego strumienia" tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150-200 ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do badania. Mocz należy pobrać do specjalnie do tych celów przeznaczonego pojemnika jednorazowego użytku.

Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.

Test obciążenia glukozą

To badanie wykonywane jest w każdą środę o godz. 07:30.

Do badania należy przynieść glukozę 75 g, być na czczo i pozostać w przychodni przez 2 godziny.

realizacja: stronylekarzy.eu i e/kreacje.pl